Governing Body

The Governing Body are responsible for the strategic direction of our school. They have to make sure that all statutory obligations for pupils and staff are met.

At our school we have different types of Governors;

Parent Governors, who are elected by parents and carers of pupils at school.

Staff Governor, who are elected by staff at the school.

Local Authority Governor, who is nominated by North Yorkshire County Council.

Co-Opted Governors, who are invited to become Governors by the Governing Body.

All Governors were appointment in accordance with our instrument of governance.

 
The Governing Body Chair and members can be contacted through the school office. Correspondence addressed to a member of the Governing Body will be forwarded to the Governor by the school office staff.
 
Copies of non-confidential minutes can be requested from the school office.
  
Mr David Duffey

Chair-Local Authority Governor

Governor Term: 1/9/17-31/8/21
Attendance at full GB Meetings in last academic year: 100%
Business or Pecuniary Interest: None
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: None
Areas of Responsibility:
Leadership and Management
SEN
Safeguarding
E safety
Disciplinary
Complaints
Headteacher Performance

Mr Jason Tazzyman

Vice Chair-Co-Opted

Governor Term: 17/7/17 to 16/7/21
Attendance at full GB Meetings in last academic year: 81%
Business or Pecuniary Interest: None
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: None
Areas of Responsibility:
Raise attainment and accelerate progress for disadvantaged pupils and the most vulnerable
Headteacher’s Performance Management
Disciplinary
Complaints
Finance
Pupil Premium

Mrs Lisa Garthwaite

Parent Governor

Governor Term:
Attendance at full GB Meetings in last academic year: n/a

Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff:
Areas of Responsibility:

Mr Stuart Mountford

Parent Governor

Governor Term: 11/12/17 to 10/12/21
Attendance at full GB Meetings in last academic year: 100%
Business or Pecuniary Interest:
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: Married to MSA- K Mountford
Areas of Responsibility:
EMS Link
Health and Safety
Maths
Behaviour & Attitudes

Mrs Jenny Buck

Co-Opted Governor

Governor Term: 9/9/19 to 3/1/23
Attendance at full GB Meetings in last academic year: n/a
Business or Pecuniary Interest: N/A
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: None
Areas of Responsibility:
Accelerate progress and raise attainment in Reading
Finance

Mrs Lucy Minican

Governor Term: 13/1/2020 to 13/1/2024
Attendance at full GB Meetings in last academic year: n/a
Business or Pecuniary Interest: N/A
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: None
Areas of Responsibility: TBC

Mr Richard Chandler

Headteacher

Attendance at full GB Meetings in last academic year: 100%
Business or Pecuniary Interest: None
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: None

Mrs Gemma Wall

Governor Term: 13/01/2020 to 13/01/2025
Attendance at full GB Meetings in last academic year: n/a%
Business or Pecuniary Interest: None
Governance Roles in other schools: None
Relationships with School Staff: None
Areas of Responsibility: Staff

Mrs Shelia White

Clerk To Governors

Previous members of the  Governing Body 
 

Mrs K Wilkinson September 2020

Mrs Cooper March 2020

Mrs N Kennedy 2019

Mr R Gladstone September 2019

Mr P Egginton July 2019

Mr P Miller (parent) January 2017 

Mrs N Stimson (parent) September 2017

Mrs K Teagle (Co-opted) August 2017

Mrs C Moore (Co-opted) August 2017

Mrs P Durrans (Staff) August 2017

Mr K Wood (Co-opted) February 2018

Mr L Austin (Co-Opted) March 2018